Чому я проти НЛП

У нас на Форумі Рідного Міста вже кілька раз піднімалося питання використання НЛП і подібних технологій маніпулювання людьми. Потібні теми жваво обговорюються і в інших середовищах.
Вирішив і я написати з цього приводу.Дуже прошу не сприймати мій допис як комплексну критику цього напряму психології. Швидше це деякі штрихи з практики НЛП у наших умовах.
Зазначу, що сам практикою НЛП ніколи не займався, знайомий з ним лише з літератури та перетинів з енелперами. Проте, як кажуть, щоби оцінити смак яєшні, не потрібно бути куркою.
З зрозумілих далі причин я об’єднюю в одну купу НЛП та деякі інші маніпулятивні технології, не дуже вдаючись у їхні деталі. З точки зору загальної думки це суттєвого значення не має.
У першу чергу глянемо на питання корисності маніпулятивних технологій. Зараз активно просувається навчання таким технікам у різних сторонах людських стосунків, найчастіше це маркетинг та стосунки статей, З одного боку дуже класно вміти переконувати замовника та укладати вигідні угоди чи «магічним» чином заволокти дівчину до ліжка. З другого боку, а що в кінці такої успішної угоди чи зустрічі?
В кінці, як правило, розчарування і проблеми, що породжені невідповідністю створеного образу та реальної дійсності.
Мені кілька раз довелося виступати підрядником по гарних договорах, укладених з використанням маніпулятивних технологій (не лише НЛП, але завжди за рахунок людського фактора – часто просто дружніх стосунків, активної комунікації, «запудрювання мізків» і тп). У всіх цих випадках угоди були невиконані, проекти провалені а ми отримували купу проблем та губили добрих друзів.
Секрет невдачі був простий - ми не дотягували до потрібного рівня, який був закладений у процесі укладання угоди. Хоча я не виключаю існування тут фактора вищої спрведливості. Точніше, я переконаний в існуванні цього фактора, але і без нього тут вистачає факторів – адже вступаючи на стежку маніпуляції ви відходите від правди. А значить, рано чи пізно об’єктивна картина предментної області переговорів буде зруйнована. А це в свою чергу, призводить до неточних формулювань, завищених зобов’язань, недомовок, приховування потенційних затрат.
Аналогічна ситуація вочевидь має місце і в стосунках статей. Дрібна локальна «перемога» для молодого хлопця потім швидше за все обернеться реальними проблемами, клопотами з дівчиною, яка бачить картину інакше ніж він, її образою, втратою друга.

Вбивчий аргумент за НЛП – ми не обманюємо, ми вчимося краще доносити свою думку та бажання до партнера. Підлаштовуємся під нього.
З цим я погоджуюся. Але є кілька «але»:
«Але» №1.
Це все-таки маніпуляція, не випадково підлаштовування до партнера є обов’язковим елементом будь-якої техніки гіпнозу. І тут уже стають актуальними речі викладені вище. Обман – він не в тому, чи сказали неправду чи ні, а в тому, чи в вашого партнера збереглася (з’явилася, поглибилася) правдива модель предметної області.
Тому розумним людям з конструктивним світоглядом – я таки раджу уникати такого аргументу на користь НЛП. Цей аргумент загрожує вам втратою друзів і коханих, чи (навіть швидше) втратою можливості збільшити коло близьких людей, професійними невдачами, утягуванням у довготривалі конфікти, ескалацією брехні в спілкуванні.
Найцинічніші у такому разі кажуть – мені все-рівно, мені начхати на інших. Мої технології дозволять досягнути мені успіху і без друзів, щастя – і без коханих. Якщо я кого обманув чи «зманіпулював» - то не мої проблеми.
То для тих є «Але» №2. Для егоїстів.
Основою будь-якої маніпуляції є підлаштування під партнера. В НЛП це м’яко копіювати його, в інших техніках – щось інше. Це не важливо. Важливо, що ви підлаштовуєтеся.
Підлаштування проявляється в тому що ви робите ті жести, повторяєте ті слова чи думки, займаєте ті пози що партнер, і навіть пробуєте дихати як він.
А це прямий шлях до найбільшої втрати - втрати своєї особистості. Адже саме наше тіло і наше тіло є основним носієм нашої особистості і душі. Заставляючи тіло слідувати велінням чужої душі ви гарантовано наносите шкоду власній. Особливо це стосується підлаштування по диханню, адже не випадково слово «дух» має два значення – фізіологічне і божественне.
Результатом маніпуляцій шляхом підлаштовування неминуче стає зменшення власного внутрішнього світу, втрата індивідуальності, ослаблення сили волі, нервові та, в решті-решт, тілесні болячки.
Тому бережіться цього. Це шлях в погане місце. Притому – деколи дуже короткий. Підозрюю, що майстра техніки НЛП який не усвідомлює ще всіх загроз, може чекати страшна небезпека пройти цей шлях за хвилини. Спробувавши підлаштуватися під людину з психікою неандертальця :) Бо по суті, нелепер мусить підлаштовуватися поки не зможе «потягнути на себе» - почати керувати процесом спілкування. Проте є люди, керувати спілкуванням з якими є справа безнадійна – тупість і твердолобість таких людей непробивна. І спілкування з ними може привести до стану повного виснаження і морального їм підпорядкування.
Подібна загроза є в спробі спілкування з людьми з прихованими нервовими хворобами. Можна спробувати (і напевно вдало) підлаштуватися під нервовий тік, але потім і вас бути той самий тік. Воно вам треба.
Ну і ще. Можна нарватися на злого чоловіка, який це все знає і буде бачити ваші спроби і користати з них. У такому разі він вас виснажить до такої степені, що можна буде і до психіатра уже звертатися.
Може остання загроза і екзотична, проте поширення технологій породжує і поширює антитехнології. Я не раз бачив як деякі офісні працівники успішно знущаються над комівояжерами, що пробують з допомогою маніпуляцій втюхати свій товар.

Коротко – це усе, що я хотів сказати. Забийте на ту дурню з трьох букв, дайте жити собі та іншим :)