Якоб Нільсен: “Пошукові системи – пиявки на тілі Вебу”

Невелика стаття провідного фахівця з юзабіліті Веб-сайтів Якоба Нільсена Search Engines as Leeches on the Web уже встигла трохи наробити шуму.
Як і багато інших теоретиків та практиків Веб-технологій, Якоб Нільсен звернув увагу на те, що пошукові системи часто позбавляють користувача потреби заходити на сайт, з якого отримано інформацію.
Нільсен стверджує, що має місце тенденція до зміни характеру запитів користувачів до пошукових машин в напрямку конкретизації. Як наслідок, часто користувач задовольняє свою інформаційну потребу, просто переглядаючи результати пошуку. Важко сказати, наскільки правий Нільсен, але слід мати на увазі, що він має серйозну аналітичну службу, яка досліджує поведінку людей у Вебі.
Відзначу також, що деякі аналогічні проблеми взаємодії пошукових машин та інших сайтів уже обговорювалися на ІТ-Аналітика (зокрема ось тут - Пошукові системи та інтелектуальна власність )
У своїй статті Нільсен фактично декларує необхідність виходу сайтів з під залежності від пошукових систем.
У завершальній частині статті автор пропонує власникам сайтів ряд механізмів, які мають допомогти звільнитися від такої залежності. Це зокрема наступні засоби:

  • Електронні розсилки;
  • Канали новин;
  • Мережевий маркетинг;
  • Участь у спільнотах користувачів;
  • Фізична реклама сайту;
  • Орієнтація на мобільних користувачів.

Список цінний та цікавий, хоча важко стверджувати, що він є панацеєю для будь-якого сайту. Я особисто оцінював би список, як перелік можливих (а інколи обов’язкових) заходів, які доповнюють популяризацію сайту через пошукові системи.
Крім того, помилковим на мою думку, є певне протиставлення вимог usability та адаптації до пошукових систем. Насправді (хоча це тема для ширшого матеріалу) такі вимоги мають багато спільного. Зокрема, хоча би в силу того факту, що сучасні пошукові системи намагатаються моделювати користувача Веб в аналізі вмісту сторінки та навігації по Веб.
Кому цікаво, дещо на тему спільності зручності сайту та його оптимізованості можна почитати тут - A List Apart: Articles: High Accessibility Is Effective Search Engine Optimization